אודותינו

קופרו – הקרן לשיווק סרטי תעודה ואנימציה מסייעת לסרטים דוקומנטריים בגיוס כספים מחו"ל ויצירת קופרודוקציות מאז שנת 1999. קופרו, הגוף הראשון והיחיד מסוגו בישראל, משווק את היצירה התיעודית והאנימטית הישראלית בחו"ל וייחודו טמון בהבאת מקבלי ההחלטות מחו"ל אל היוצרים כאן – בישראל.

מאז הקמתה, צברה קרן קופרו מוניטין והישגים כלכליים חסרי תקדים. היא חוללה מהפכה בהיקף וכמות הקופרודוקציות הבינלאומיות של סרטי תעודה ישראלים והגדילה את מכירות הסרטים הדוקומנטריים בחו"ל.

את העמותה יזמה, והקימהאורנה ירמות ז"ל.

קופרו שמה לעצמה למטרה לקדם דיאלוג בין יוצרי סרטי תעודה ואנימציה ישראליים לקהל בינלאומי. לטפח את קהילת יוצרי הקולנוע הישראלי, בני כל הדתות ומכל שדרות החברה; ובעזרתם לתת במה למציאות הישראלית ולמורכבותה החברתית ברחבי העולם.

פעילויות קופרו לאורך השנה בנויות מחשיבה מערכתית, מקצועית וארוכת טווח, בה נבחנים מודלים מאירופה וארה”ב המותאמים למציאות הכלכלית והמקצועית בישראל. עושר היצירה התיעודית הישראלית והמסרים שהיא נושאת בחובה, אינם יכולים לפרוץ את גבולות הארץ ללא פעילות יזומה. צמצום התקציבים מהמדינה, השוק המקומי הקטן ומגבלות השפה, מחייבים השגת שותפים בינלאומיים. כיום, כאשר השקעה בסרטים דוקומנטריים וסרטי אנימציה על ידי רשתות שידור הולכת ומתכווצת, קשה להפיק יצירות מקור תיעודיות ואנימטיות איכותיות ללא שותפים מחו”ל. לפיכך, מטרתה העיקרית של קופרו היא גיוס משאבים ממקורות זרים להפקות המקור הישראליות ללא כל מעורבות בהשקעות, אשר מיועדות במלואן ליצירות האמנות עצמן - הסרטים.

הישגים

בין 5 - 8 מיליון ש"ח (במטבע זר) מושקעים מדי שנה, באמצעות פעילויות קופרו בסרטי התעודה הישראלים, על ידי רשתות הטלוויזיה וקרנות הקולנוע מחו"ל. חוק הקולנוע , התשנ"ט 1999 מחייב את מועצת הקולנוע להעביר מדי שנה כעשרה מיליון ₪ לקרנות הקולנוע הממשלתיות עבור השקעה בסרטי תעודה ישראלים. כך, מגדילות ההשקעות הזרות שמגייסת קופרו לסרטים את התקציב הכולל (של כל סרט) ב 50% - 75% 

 

פעילויות קופרו הניבו עד היום:

 661 הסכמי קופרודוקציות

340 קניינים ומשקיעים מרשתות טלוויזיה מובילות מגיעים לישראל

93,064,416 ש"ח הושקעו בסרטי תעודה ישראלים באמצעות קופרו

כ-330 סרטים ישראלים שודרו בעשרות תחנות טלוויזיה בארץ ובעולם

סרטים מובילים מן השנים האחרונות

לאה צמל, עורכת דין (2019)

פגות תוקף (2019)

תמונת חייו (2019)

המחתרת היהודית (2018)

יונתן אגסי הציל את חיי (2018)

יומני אוסלו (2018)

בן גוריון, אפילוג (2016)

טהורה לעד (2016)

 

צוות קופרו

 אסנת אדן- מנכ"לית osnat@copro.co.il

 יפעת זר-סט - סמנכ"לית yifat@copro.co.il

 ענת נטל - מנהלת תוכן pitching@copro.co.il 

 פנינה חלפון לנג - מפיקה אחראית operations@copro.co.il

  עמרי כהן - רכז תפעול  info@copro.co.il 
 

חברי עמותת קופרו – הקרן לשיווק סרטי תעודה ואנימציה (ע.ר):

*עו”ד דן להט - יו”ר
*מיכל דקל- מלינוביץ'
*מיכאל קרפין
* שושי רבן
*פיליפ וייל
ויויאן רכיב


* חבר ועד

 

אורנה ירמות ז"ל

בשנת 1999 יזמה והקימה אורנה ירמות את קופרו - הקרן לשיווק סרטי תעודה ואנימציה ומאז ניהלה ועמדה בראשה. עשרים שנים עבדה ירמות למען הקרן במסירות ובנדיבות אין קץ, ימים כלילות, כשהיא מובילה את החזון שבו האמינה. שוק הקופרו הראשון התקיים לפני עשרים שנה ביוזמתה ובהפקתה של אורנה ירמות. פעילות השוק הניבה עד היום  627 הסכמי קופרודוקציות והקרן הפכה לגורם מחולל בנוף סרטי התעודה בישראל. בשנת 2005 קיבלה הקרן את פרס יו"ר הכנסת על תרומתה להפצת הסרט התיעודי הישראלי בעולם.
בשנת 2017 יזמה וערכה ירמות, לראשונה בארץ שוק לקופרודוקציות ישראליות בינלאומיות גם בתחום האנימציה. 

ירמות, בוגרת החוג לתורת הספרות באוניברסיטת תל אביב בהצטיינות, החלה את עבודתה בתחום המדיה בתחקירים (לסדרת התוכניות על ספרות – סוף ציטוט, לסדרה "תמונת מחזור") ובעריכת תוכן (עורכת משנה של "יומן תרבות", רכזת מערכת של "מבט שני", מפיקת "לונדון בשלישי" סדרת ראיונות אישיים בהנחיית ירון לונדון). היא הייתה ממקימי פורום היוצרים הדוקומנטריים בשנים 1998-1999 שימשה כמנכ"ל הפורום ובשנים 2000-2003 הייתה חברת הנהלה של הפורום. בתקופתה הפך הפורום מקבוצה של 30 חברים לגוף משפיע של 300 חברים. עיקר פעילותה היה בנושאי הגדלת שעות הפקות המקור והרגולציה על גופי השידור.

בשנים שקדמו לקופרו, הייתה ירמות מפיקה עצמאית של סרטי תעודה שרובם היו קופרודוקציות בינלאומיות. ("אווה", "אהבה שאין לתארה במילים" "1-2-3-4 – מגרמניה היטלר בא", "ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה" ועוד). במהלך השנים לימדה ירמות, במספר אקדמיות את התחום התיעודי (מכללת ספיר, המיכללה למינהל, בית ספר "מעלה" לקולנוע, האוניברסיטה הפתוחה) ושמשה גם כלקטורית בתחום סרטי התעודה באקדמיה האירופאית בשנת 2007. כמו כן, הוזמנה ירמות לשווקי קולנוע תעודי ברחבי העולם להציג את תמונת סרטי התעודה הישראלים והייתה הפנים של קרן קופרו. בזכות הקמת קרן קופרו ופעילותה המתמשכת של ירמות, השתנתה מפת הקולנוע הדוקומנטרי בארץ. היא זו שזיהתה את הפוטנציאל המקומי ואת הצורך ביצירת קופרודוקציות ופעלה ללא לאות לקידום הרעיון שהיום נראה לכולנו מובן מאליו.
 

נגישות