קנדה - Hot Docs Toronto

(מועד אחרון להגשה – ינואר)

פסטיבל הקולנוע גדול ביותר לסרטי תיעודה באמריקה הצפונית נוסד בשנת 1993 ומתקיים מדי שנה בעיר טורונטו שבקנדה בחודש אפריל. בפסטיבל מוקרנים סרטים קצרים וסרטים באורך מלא, והוא מהווה מוקד משיכה מרכזי לאנשי תעשיית הקולנוע מהעולם כולו.

הפסטיבל כולל מסגרת תחרותית שבה מוענקים פרסים כספיים בקטגוריות שונות, לקולנוע מקומי ובינלאומי: הסרט הארוך הטוב ביותר, הסרט הקצר הטוב ביותר, פרס הבמאי הצעיר המבטיח, ופרס השופטים (ב 2012 זכה רענן אלסנדרוביץ' בפרס השופטים על "שלטון החוק").

במסגרת הפסטיבל מתקיימים מספר אירועים סגורים לאנשי התעשייה הכוללים שוק סרטים גדול, כנס מקצועי עם פאנלים ומרצים אורחים ואירוע הפיצ'ינג היוקרתי Hot Docs Forum.

הפסטיבל ידוע כאירוע המייצר שיתופי פעולה ומניע פרוייקטים בשלבי הפקה שונים.

בפסטיבל בשנת 2016 נכחו מספר שיא של מבקרים שהוערך בכ-211 אלף צופים. הוקרנו בו 232 סרטים (מתוך 2,735 סרטים שהוגשו) ב-15 אולמות ברחבי טורונטו. הפסטיבל אירח 14 משלחות מרחבי העולם, כולל משלחת של יוצרים ומפיקים מישראל.

בשנים האחרונות הקולנוע הישראלי מאוד פופולארי בפסטיבל וניתנת לו במה ראויה: בשנת 2014 הוקרן בפסטיבל הסרט הקצר ״אם תחייך העולם יחייך אליך״ שיצרו איהאב טרביה ויואב גרוס. בפסטיבל בשנת 2015 הוקרנו סרטם של פרנק הרץ ומריה קרבצ'נקו "אל סף הפחד", "שיח לוחמים: הסלילים הגנוזים" של מור לושי ו"מוסא", סרטה של ענת גורן. ב 2016 הוקרנו חמישה סרטים ישראליים, כולם הוצגו במסלולי קופרו ושלושה מתוכם זכו להשקעות בין לאומיות: "מיסטר גאגא" של תומר הימן, "רבין, במילותיו שלו" של ארז לאופר, "הממלכה המופלאה של פאפא אלייב" של טל ברדה ונועם פנחס, "קרדיט לרצח" של ולאדי אנטונביץ' ו"הסודות של איידה" של אלון שורץ.

accessibility