גרמניה - Berlin International Film Festival

(מועד אחרון להגשה – סוף אוקטובר עד אמצע נובמבר)

אחד הפסטיבלים הגדולים והחשובים שמתקיימים היום באירופה ובעולם כולו. בפסטיבל בשנת 2016 נמכרו למעלה מ-335 אלף כרטיסים להקרנות, הוקרנו סרטים מ-122 מדינות שונות וכ- 3,800 עיתונאים מרחבי העולם הגיעו לסקר את הפסטיבל. ללא כל ספק, הפסטיבל, שנוסד בשנת 1951, הוא האירוע הגדול ביותר שמתקיים בברלין.

לצד ההקרנות מתקיים שוק מכירות סרטים European Film Market, שהוא אחד הגדולים והפורים בחוג הפסטיבלים העולמי ונמשך יותר משבוע. בכל שנה ניתן לראות בשוק נציגות ישראלית מכובדת - כזו שמקדמת את הקולנוע הישראלי (ראשי קרנות ומפיקים) וכזו שרוכשת סרטים מרחבי העולם (חברות הפצת סרטים).

הפסטיבל מציג סרטים ארוכים וקצרים ויש לו מסגרת ייחודית לסרטים להט"בים בשם "טדי". קבלה לפסטיבל היא סוג של תו תקן ופותחת את הדלת לפסטיבלים אחרים. רוב הקרנות הסרטים במהלך הפסטיבל הן הקרנות בכורה בינלאומיות.

הסרטים מוקרנים תחת מספר קטגוריות מקומיות ובינלאומיות. המסגרות הבינלאומיות כוללות את המסגרת התחרותית המיועדת לסרטים בעלי אופי מסחרי ובמסגרת הפנורמה מציגים סרטים עצמאיים וסרטי ארטהאוס, הבוחנים הרבה פעמים את הגבול שבין מסחרי לאמנותי.

הפסטיבל גם מציג רטרוסקפטיבות ומחוות לבימאים מרחבי העולם וההיסטוריה של הקולנוע.

הגשת הסרטים כוללת תשלום דמי הרשמה יקרים יחסית אולם במידה והתקבלתם לפסטיבל זה לחלוטין מצדיק את ההשקעה.

הקולנוע הישראלי זוכה להצלחה גדולה בפסטיבל ברלין ובכל שנה מתקבלים אליו מספר סרטים, חלקם תיעודיים, חלקם עלילתיים וחלקם קצרים.

ב- 2015 הוקרנו הסרטים ''בן זקן'' של אפרת כורם, "הוטליין" סרטה הדוקומנטרי של סילבינה לנדסמן,  "שיח לוחמים: הסלילים הגנוזים" של מור לוש וסרטו הקצר של נדב לפיד "למה?".

ב- 2016 הוקרנו "סופת חול" של עילית זקצר, "אינרציה" של עידן חגואל ו"קפה נגלר" של מור קפלנסקי. "מי יאהב אותי עכשיו?" סרטם של האחים הימן ו"ג'נקשן 48" של אודי אלוני, זכו בפרס חביבי הקהל.

accessibility