איטליה - La Biennale Di Venezia

(מועד אחרון להגשת סרטים – אמצע יוני)

מוסד מיתולוגי רב תהילה שמוקדש לציור, מחול, מוסיקה, תיאטרון, אדריכלות ומאז 1932 גם לקולנוע. הפסטיבל שמוכר היום יותר כ"פסטיבל הסרטים הבינלאומי של ונציה" הוא אירוע שנתי שנערך בסוף חודש אוגוסט או תחילת ספטמבר.

רוב הקטגוריות בפסטיבל מיועדות לסרטים עלילתיים והתחרות הרשמית מחייבת שהסרט יוקרן בוונציה בבכורה עולמית. בתחרות הרשמית מוענקים פרס אריה הזהב ואריה הכסף על בימוי ופרס Volpi על משחק.

קטגוריה תחרותית נוספת היא Orizzonti (אופקים) והיא מיועדת לקולנוענים בתחילת דרכם (סרט ראשון או שני) ומחולקים בה שני פרסים. בפסטיבל מוענק גם פרס מפעל חיים לבמאים ואנשי קולנוע יידועי שם. בין הזוכים בשנים האחרונות: ברטרנד טברנייה, ווילאם פרידקין ופרנצ'סקו רוסי.

הפסטיבל מקיים סדנאות לפיתוח הפקה בשם ביאנלה קולג' הנערכות בנפרד מהפסטיבל, במשך עשרה ימים, בחודש ינואר.

במקביל לפסטיבל מתקיים גם שוק סרטים גדול בשם VFM, שעיקר פעילותו היא לקשר בין מפיקים, מפיצים וקניינים. יש בו גם ספריית וידאו לצפייה ישירה.

הקולנוע הישראלי מאוד פופולארי בפסטיבל ואין שנה כמעט בה אין מספר נציגים מקומיים. בשנת  2013 הוקרן בפסטיבל סרטו של יובל אדלר "בית לחם". ב 2014 הוקרנו סרטו של עמוס גיתאי, "צאי" (שחלק גדול מסרטיו באורך מלא וקצרים הוקרנו בפסטיבל לאורך השנים) וסרטו הקצר של עידן הובל, "פת לחם".
בשנת 2015 הוקרנו בפסטיבל "רבין, היום האחרון" של עמוס גיתאי, "למה עזבתני" של הדר מורג ו"ההר" סרטה של יעל קיים שהוקרנו במסגרת התחרותית ליצירות ביכורים.
וב 2016 סרטה השני של רמה בורשטיין "לעבור את הקיר".

accessibility